ZADANIE 9

Platforma IT do badań metodami Sztucznej Inteligencji (EPOS-AI)

Podmiot odpowiedzialny - ACK Cyfronet AGH

 

Głównym celem zadania jest zbudowanie oprogramowania wspierającego planowanie i przeprowadzenie badań z użyciem metod tzw. „sztucznej inteligencji” (głównie różnych metod uczenia maszynowego) na danych IB EPOS-PL. Powstała platforma będzie umożliwiała łatwe korzystanie z danych zintegrowanych w programie EPOS (w tym IB EPOS-PL), dobór metod uczenia maszynowego oraz uruchamianie zasobochłonnych etapów przetwarzania na zasobach obliczeniowych polskich Centrów Komputerów Dużej Mocy.

Wynikiem przeprowadzenia prac rozwojowych będzie wytworzenie unikalnej platformy EPOS AI. Platforma ta będzie obejmować zarówno dostęp do zgromadzonych danych, zasoby obliczeniowe jak i niezbędne oprogramowanie umożliwiające uruchamianie zadań wykorzystujących metody sztucznej inteligencji na infrastrukturze superkomputerowej. Proponowana platforma EPOS-AI to unikalne i dedykowane SI w EPOS środowisko pracy. Algorytmy będące podstawą wykorzystania metod Sztucznej inteligencji będą oparte o wyspecjalizowaną wiedzę i doświadczenie badaczy z ośrodków konsorcjantów współpracujących przy budowie platformy. Weryfikacja wypracowanych algorytmów, trening SI oraz ocena skuteczności działania SI będzie oparta o unikalną wiedzę i doświadczenie w/w badaczy. W takiej sytuacji jedynie pracownicy Konsorcjum dysponują wystarczającą wiedzą specjalistyczną niezbędną do wytworzenia platformy EPOS-AI.

 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.