ZADANIE 4

Rozbudowa Centrum Infrastruktury Badawczej Analitycznych Laboratoriów - CIBAL

Podmiot odpowiedzialny - Instytut Geofizyki PAN (Zakład Magnetyzmu)
Podmioty realizujące - Instytut Geofizyki PAN (Zakład Magnetyzmu), Instytut Nauk Geologicznych PAN

Celem zadania jest rozszerzenie potencjału laboratorium paleomagnetycznego i badań środowiskowych (IGF PAN) o elementy laboratorium terenowego. Integracja infrastruktury będzie polegała na powiązanie możliwości laboratorium terenowego z centrum CIBAL oraz inną infrastrukturą badawczą IGF PAN. Nowo pozyskane elementy laboratorium terenowego będą wykorzystane w obszarach zanieczyszczonych antropogenicznie Polski południowej oraz na Pomorzu.

Jednocześnie celem zadania jest rozszerzenie zakresu podmiotowego i przedmiotowego CIB poprzez integrację z ING PAN. W związku z tym konieczne jest zastąpienie wyeksploatowanej aparatury pomiarowej oraz rozszerzenie bazy badawczej w zakresie badań składu izotopowego oraz chemicznego metodami konwencjonalnymi, a w szczególności metodami in situ (przy zastosowaniu ablacji laserowej) w wysokiej rozdzielczości przestrzennej. Nowe technologie, które pojawiły się na rynku komercyjnym w ostatnich latach wniosły badania izotopowe na nowy poziom dzięki zastosowania komór kolizyjnych oraz tandemowych spektrometrów masowych w systemie ICP-MS i zastosowaniu nowego typu elektroniki. Obecne laboratorium nie posiada żadnych z tych rozwiązań, co pomniejsza konkurencyjność badań na tle laboratoriów światowych. Brak wnioskowanej aparatury nie tylko ogranicza, ale praktycznie stopuje rozwój nauk o ziemi. Zakup aparatury ma fundamentalne znaczenie dla przyszłości nauk o ziemi i dyscyplin pokrewnych.

Usprawnienie i upowszechnienie badań prowadzonych przez EPOS. Zwiększenie widoczności laboratoriów EPOS na arenie krajowej i międzynarodowej.

Baza wykorzystywana będzie wewnętrznie, na poziomie laboratorium do zintegrowania komplementarnych danych uzyskanych różnymi metodami. Ponadto baza usprawni dokumentację wyników analiz poprzez połączenie systemu redukcji danych z częścią bazy udostępniającą finalne wyniki. Udostępnienie danych ma za zadanie ułatwić wielkoskalowe korelacje, wyeliminować

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.