ZADANIE 2

Centrum Infrastruktury Badawczej Indukowanej Sejsmiczności - CIBIS

Podmiot odpowiedzialny - Instytut Geofizyki PAN (Zakład Sejsmologii)

Zadaniem Centrum Infrastruktury Badawczej Indukowanej Sejsmiczności (CIBIS) jest zgromadzenie wszelkich dostępnych danych i informacji przydatnych do prac badawczych nad indukowaną sejsmicznością oraz udostępnianiem tych danych w postaci najbardziej dogodnej do tych prac. Głównymi cechami istniejącej infrastruktury badawczej jest akwizycja, gromadzenie, konwersja i udostępnienie danych. CIBIS jest także podstawowym źródłem danych dla rozproszonej infrastruktury badawczej sejsmiczności indukowanej i współpracuje z platformą IS-EPOS.

W ramach niniejszego projektu zostanie rozbudowana CIBIS poprzez budowę Mobilnego systemu obserwacji silnych zjawisk sejsmicznych związanych z górnictwem w Polsce. Na system składałoby się do 10 szerokopasmowych stacji sejsmicznych zainstalowanych wokół zagłębi górniczych: miedziowego, górnośląskiego, bełchatowskiego oraz lubelskiego. Stacje zainstalowane będą na terenie województw: dolnośląskiego, śląskiego, opolskiego, wielkopolskiego, małopolskiego, łódzkiego oraz lubelskiego. Dane ze stacji będą na bieżąco spływać do centrum danych w siedzibie Zakładu Sejsmologii IGF PAN w Krakowie, gdzie będą opracowane (wyliczanie parametrów zjawisk). Po przygotowaniu, dane trafią do odpowiedniego Epizodu sejsmiczności na platformie IS-EPOS.

 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.