ZADANIE 8

Geofizyczny System Bezpieczeństwa dla Górniczych Filarów Ochronnych (GSB-GFO)

Podmiot odpowiedzialny - Główny Instytut Górnictwa
Podmioty realizujące - Główny Instytut Górnictwa, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Polska Grópa Górnicza S.A.

Celem zadania 8 jest budowa GEOFIZYCZNEGO SYSTEMU BEZPIECZEŃSTWA DLA GÓRNICZYCH FILARÓW OCHRONNYCH (GSBGFO). GSBGFO pozwoli na bieżący monitoring geofizyczny w obszarze filara górniczego KWK Marcel. Górniczy filar ochronny to obszar masywu skalnego, w którym umiejscowiona jest ważna infrastruktura techniczna. Uszkodzenie bądź zniszczenie filara oznacza wyłączenie z eksploatacji i uwięzienie na stałe w ziemi kilku pokładów węgla zalegających w otoczenia filara oraz stworzenie bezpośredniego zagrożenia życia pracujących w nim górników. Zagrożona może być również zabudowa powierzchniowa. Infrastruktura systemu GSBGFO pozwoli na bieżącą obserwację zachowania się filara oraz uzyskanie informacji o jego przeobrażeniach geodynamicznych w formie cyfrowych baz danych gromadzonych i zarządzanych w Lokalnym Centrum Danych Geofizycznych w GIG i następnie przekazywanych na ogólnodostępną platformę cyfrową IS-EPOS.

Zakupiona i wytworzona infrastruktura badawcza pozwoli na zebranie unikalnych zbiorów danych opisujących geodynamikę podziemnego filara w KWK Marcel, poddanego silnej presji górniczej. Wytworzone w ramach projektu systemy obserwacyjne i opracowane metody interpretacji

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.